ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Opinie

Don McCullin: The Impossible Peace [recenzja] Maciej Zieliński

2013-08-24
0 komentarzy
3
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Don McCullin: The Impossible Peace [recenzja]
Choć dokumentował najważniejsze konflikty drugiej połowy XX wieku, nigdy nie lubił być nazywany fotografem wojennym. McCullin to żywa legenda reportażu, a historia jego życia to materiał na niejeden filmowy scenariusz.

Don McCullin
"The Impossible Peace"

Format: 24x28 cm, Oprawa: twarda, Stron: 252, Cena: 179 zł

www.bookoff.pl

Wychowywał się w Londynie w czasach wojny, i jak mówi, to właśnie wojna ukształtowała go jako człowieka. Zaczynał od fotografowania nizin społecznych Wielkiej Brytanii, ale dopiero zdjęcia zmilitaryzowanego Berlina dały mu rozgłos i stałą posadę w The Observer. Od tej pory jego kariera nabierała tempa. W 1963 r. znalazł się na Cyprze – za zdjęcie Turczynki opłakującej zabitego męża dostał World Press Photo. W 1964 r. udając najemnika, dokumentował rzeź rebeliantów w Republice Konga. Kilkakrotnie wyjeżdżał do Wietnamu, gdzie zrobił wiele najbardziej ikonicznych ujęć z tego miejsca.

W Kambodży odwagi o mało nie przypłacił życiem – w strefie silnego ostrzału, pocisk szczęśliwie zatrzymał aparat Nikon. Na wojnę jeździł jeszcze przez prawie dwie dekady, i dopiero w połowie lat 80. postanowił zwolnić tempo, zwrócił się w stronę reportażu społecznego i pejzażu ukochanej północnej Anglii.

Najnowsza książka McCullina to próba podsumowania jego zawodowej i osobistej fotografii okresu 1958-2011. Obszernego wstępu Sandro Parmiggianiego nie warto pomijać – jego lektura sprawia, że na dorobek tego fotografa patrzymy z jeszcze większym szacunkiem. 180 dużych, czarno-białych wydruków ułożono chronologicznie. Rozpoczynamy na przedmieściach Londynu przełomu lat 50. i 60. i przewracając strony, wędrujemy jego śladami, przez kolejne kraje, kultury, konflikty... Zdjęcia charakteryzują dynamiczne kadrowanie i mocne kontrasty. Przejmujące, emocjonalne i pełne ekspresji ujęcia zawsze były wizytówką McCullina. Chciał, by jego zdjęcia równie silne emocje wywoływały u odbiorcy. The Impossible Peace to ważna i świetnie wydana publikacja, gorąco polecamy!

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl