ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Nowa wystawa na otwarcie siedziby Fundacji Archeologia Fotografii i Sputnik Photos

2018-01-09
0 komentarzy
14
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Nowa wystawa na otwarcie siedziby Fundacji Archeologia Fotografii i Sputnik Photos
fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki
Otwarcie nowej galerii w Warszawie zainauguruje wystawa zdjęć Marka Piaseckiego

Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos przeprowadzają się! Wspólnie otwierają nowe miejsce poświęcone fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Nowa galeria zostanie zainaugurowana wystawą opartą o fragment archiwum Marka Piaseckiego. Stworzył ją czternastoosobowy zespół kuratorski w ramach sześciu spotkań warsztatowych, zrealizowanych wspólnie przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Fundację Archeologia Fotografii.

Wernisaż odbędzie się 18 stycznia o godz. 18.00 przy ul. Chłodnej 20.

Czternaście osób, wyłonionych w ramach otwartego naboru Towarzystwa “ę” i FAF, brało udział w warsztatach, których celem było stworzenie profesjonalnej wystawy fotograficznej. Spotkania dotyczyły archiwum fotografii Marka Piaseckiego – fotografa, rzeźbiarza i malarza związanego w latach 50. i 60. ze środowiskami artystycznymi Warszawy i Krakowa. Efektem tej współpracy jest wystawa, której głównym tematem jest wielość odnosząca się zarówno do samej twórczości Piaseckiego (tematów, estetyk, gatunków), jak i formy powstawania wystawy oraz wykorzystania punktów widzenia, które zderzały się w zespołowej pracy kuratorskiej. Przez kolejne części wystawy przeprowadzą pytania, które narodziły się w trakcie pracy kuratorskiej. Grupa kuratorów przygląda się kwestiom statusu fotografii w archiwum, niepokojącej estetyki, obserwacji codzienności i tożsamości twórcy.


fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki
fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki

Proces, w którym uczestniczyła grupa kuratorska był innowacyjny. W międzypokoleniowym zespole spotkało się czternaście osobowości i wrażliwości – uczestnicy projektu są związani z fotografią jako twórcy, odbiorcy, pasjonaci lub badacze. – To był eksperyment, wystawa jest wynikiem procesu, w który zaangażowaliśmy różne punkty widzenia, doświadczenia, interpretacje – mówi Agnieszka Pajączkowska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, która prowadziła warsztaty. Kuratorzy pracowali z 950 dotychczas zeskanowanymi zdjęciami (łączna, szacowana liczba negatywów w archiwum to 20 000). Za przeprowadzenie warsztatów i realizację wystawy odpowiada Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, które realizuje działania społeczno-kulturalne wykorzystując jako narzędzie wspólnej pracy m.in. fotografie, archiwa lokalne czy sztukę współczesną.

Fundacja Archeologia Fotografii od lipca 2017 roku digitalizuje i opracowuje zbiór w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To proces, który Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1959). Publikował w "Świecie Młodych" i "Stolicy", "Po prostu", "Kierunkach", "Fotografii", "Polsce", "Poezji", "Więziach" oraz "Ty i Ja", "Tygodniku Powszechnym". Robił zdjęcia miast i przedmieść, fotografował wnętrza swojej krakowskiej pracowni, wykonywał portrety i akty, fotografie eksperymentalne i reportażowe. Tworzył też unikalne heliografie (ślady cieczy lub działań mechanicznych na podłożu światłoczułym). W lipcu 2017 roku Fundacja Archeologia Fotografii rozpoczęła opracowanie archiwum negatywów pozostawionych przez artystę, przechowywanych dotychczas w podkrakowskich Goszycach. Szacowany na około 20 tysięcy negatywów zbiór, składa się głównie z małoobrazkowych klisz, częściowo posegregowanych i opisanych. W ramach digitalizacji w 2017 roku opisanych i udostępnionych zostanie pierwszych 500 klatek negatywów.


fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki
fot. Marek Piasecki © J.Turowicz Piasecki

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl