ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

Jak zrobić dobre zdjęcie?

2022-11-28
0 komentarzy
0
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jak zrobić dobre zdjęcie?
Nie musisz kupować profesjonalnej lustrzanki aby wykonać zapierające dech w piersiach zdjęcie. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem smartfona, do uwiecznienia wyjątkowych momentów w postaci wysokiej jakości zdjęcia nie będziesz potrzebować niczego więcej.

Zastanawiasz się jak zrobić dobre zdjęcie telefonem? Pragniesz uwieczniać ważne wydarzenia z innej perspektywy? Z tego wpisu dowiesz się jak robić ładne zdjęcia telefonem, nie posiadając profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

Jak robić dobre zdjęcia za pomocą smartfona?

Jeśli chcesz zrobić ładne i wyraźne zdjęcia nie musisz otaczać się profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Współczesne telefony w postaci smartfonów dają możliwość wykonywania zdjęć w rewelacyjnej jakości, dzięki wbudowanym zaawansowanym obiektywom. Nim zaczniesz robić zdjęcia, powinieneś najpierw zwrócić uwagę na otoczenie.

Ustaw sprzęt pod właściwym kątem, biorąc pod uwagę porę dnia oraz kąt padania światła. Nie przechylaj telefonu w prawo i w lewo. W prawidłowy sposób korzystaj z lampy błyskowej ograniczając jej użycie w ciągu dnia - tak unikniesz efektu świecącej cery i czerwonych oczu. Lubisz robić piękne zdjęcia? A może Twoja przygoda z fotografowaniem dopiero się rozpoczęła?

Bez względu na to, na jakim jesteś etapie, z pewnością zależy Ci na dobrym sprzęcie, który pozwoli Ci uwiecznić zdjęcia z wakacji, najważniejsze momenty w Twoim życiu oraz zapierające dech w piersiach widoki. Nie oznacza to bynajmniej, że powinieneś zainwestować w lustrzankę, której ceny często przekraczają kilka tysięcy złotych. Oczywiście, na polskim rynku są dostępne także tańsze modele, jednakże w ich przypadku jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia. Z uwagi na to, że lustrzanka nie należy do kompaktowych urządzeń, o wiele lepszym rozwiązaniem staje się smartfon!

Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Dobrze zrobione zdjęcie będzie wyróżniać się na tle innych bardzo wysoką jakością. Jeśli chcesz dokonać modyfikacji, możesz od razu je przerobić za pomocą wgranych edytorów zdjęć, a jeśli to dla Ciebie za mało, zawsze możesz pobrać program przeznaczony do profesjonalnej obróbki zdjęć. W programach graficznych możesz dokonać retuszu zdjęcia i nałożyć odpowiedni filtr. Poza tym, z uwagi na to, że smartfon jest bardzo kompaktowy i lekki, możesz go mieć zawsze przy sobie. Musisz wiedzieć, że na efekt zdjęcia składają się nie tylko Twoje umiejętności ale także kąt padania światła, pora roku a czasami także i szczęście. Aby zrobić dobre zdjęcie smartfonem, musisz wziąć pod uwagę:

Kadrowanie

Sekretem właściwego kadrowania jest uchwycenie na zdjęciu chociażby kawałka otoczenia, zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że zdjęcie z mocno ograniczonym tłem po prostu wygląda bardzo nienaturalnie. Tło tworzą budynki, natura, tłum ludzi. Pamiętaj, aby podczas robienia zdjęcia nie przechylać telefonu na lewo lub prawo, zawsze staraj się zachowywać prosty horyzont.

Przejrzystość kompozycyjną zdjęcia uzyskasz stosując trójpodział - jak go uzyskać? Już podpowiadamy. Podziel zdjęcie dwoma poziomymi i pionowymi liniami. Punkty przecięcia linii poziomych i pionowych stanowią najmocniejsze obszary, które zawsze skupiają wzrok. W nowoczesnych smartfonach w każdym momencie kadrowania możesz włączyć funkcję trójpodziału czyli tryb siatki, dopasowując punkty przecięcia do kadrowanego obrazu.

Doświetlenie zdjęcia

Jak wszyscy dobrze wiemy, w robieniu zdjęć telefonem najważniejszą rolę odgrywa światło. Im więcej światła naturalnego będzie doświetlać kadr, tym lepiej fotografia nabierze ostrości, a kolory oczekiwanej intensywności. Pamiętajmy, że ładne zdjęcie uzyskamy wówczas gdy podczas jego robienia będzie jasno. Dodatkowe doświetlenie kadru uzyskasz podchodząc do okna lub włączając sztuczne oświetlenie wysokiej jakości.

Idąc w drugą stronę - nadmiar światła może zepsuć zdjęcie. Zarówno zbyt intensywne jak i ostre światło wpadające nie będzie pełniło właściwej roli na fotografii, dlatego też zrezygnujmy z robienia zdjęć w pełnym słońcu. Aby wykonywać coraz lepsze zdjęcia, wykonuj je zawsze w zacienionym miejscu, jednak w jego najjaśniejszym punkcie - w ten sposób unikniesz nienaturalnego wyostrzenia rysów twarzy i tworzenia się na niej cieni.

Rób zdjęcia aparatem fotograficznym w smartfonie podczas wschodu i zachodu słońca. Zdjęcia z wakacji robione podczas złotej godziny czyli "golden hour" to paleta zachwycających odcieni czerwieni i złota, która tworzy wyjątkowe tło dla danego fotografowanego obiektu.  

Prawidłowe korzystanie z lampy błyskowej

 Warto wspomnieć, że robienie zdjęć z lampą błyskową wymaga doświadczenia. To co najważniejsze, pamiętaj, aby w dzień nie wykonywać zdjęć z włączoną lampą błyskową - w takich przypadkach lampa błyskowa może bardzie zaszkodzić niż pomóc. W efekcie takiego fotografowania osoby na zdjęciu mają czerwone oczy, ich skóra się błyszczy, w twarz wygląda jak maska. Istnieją jednak warunki, w których wykorzystanie lampy błyskowej się przydaje - pomaga wyeliminować szpecące cienie powstające w bardzo słoneczny dzień. Tutaj dowiesz się jak zrobić wspaniałe zdjęcia z wakacji https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-najpiekniejsze-zdjecia-z-wakacji-podpowiadamy-jak-je-zrobic.bhtml.  

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl