ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

Zarobki w branży foto 2018

2019-02-04
192 komentarzy
713
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Zarobki w branży foto 2018
Ile zarabia fotograf w Polsce? Obowiązujące stawki, analizy i komentarze zawodowych fotografów znajdziecie w naszym raporcie o sytuacji na rynku w 2018 roku!

Fotografia ślubna i okolicznościowa

Jacek Siwko
Fotograf ślubny

Ostatnie lata to wzrost poziomu zdjęć ślubnych. Są znacznie ciekawsze wizualnie. Mamy coraz więcej fotografów oferujących przyzwoity poziom usług. Z tego tytułu zdjęcia ślubne są coraz droższe, ale jednocześnie stała się ciekawa rzecz: cena za fotografów, których sam zatrudniłbym na swoim weselu, zaczyna się od 4000 zł. Jeszcze kilka lat temu za ten poziom zdjęć musiałbym zapłacić 5000 zł, a nawet więcej. Po części wiąże się to z dostępnością warsztatów: dzięki nim coraz więcej osób fotografuje świadomie i robi to na dobrym poziomie.

„Na rynku mamy dwa kierunki. Z jednej strony coraz więcej osób sięga po smartfony i potrafi pochwalić się swoim selfikiem. Takie osoby nie szukają fotografa, a jeśli zdecydują się na profesjonalne zdjęcia, to kierują się jak najniższą ceną” – zauważa Tomasz Zienkiewicz, fotograf portretowy znany jako Zieniu. „Z drugiej strony jest coraz większa liczba klientów, która szuka wyjątkowego, wyróżniającego się kadru, bo ma świadomość tego, że jest to coś więcej niż zdjęcie. Szukają więc fotografów, którzy mają wyróżniający się styl i są w stanie za to dobrze zapłacić”. Największy segment fotografii okolicznościowej to oczywiście zdjęcia ślubne. Tu widać wyraźną przepaść między cenami w stolicy i resztą kraju. O ile w Warszawie stawki za całodzienny reportaż ślubny oscylują średnio na poziomie 3000–4500 zł, o tyle poza miastem wygląda to nieco inaczej. W ankiecie przeprowadzonej na grupie Boring Workshop wzięło udział ok. 500 fotografów ślubnych z całej Polski. 65% zadeklarowało, że za całodzienną obecność na przygotowaniach, ceremonii i weselu liczy sobie poniżej 3500 zł. 26% wskazało na kwotę 3500–4500, 7,5% na 4500–5500 zł, a zaledwie 1,5% powyżej 5500 zł.

Jednocześnie coraz popularniejsze i coraz bardziej dostępne stają się tzw. destination wedding, czyli wyjazdy na zlecenia ślubne poza granicami kraju. Z jednej strony więc mamy tak wielu fotografów ślubnych pracujących za stawki poniżej 3500 zł, a z drugiej, szczególnie w dużych miastach, coraz mniej dziwią kwoty powyżej 6000 zł, szczególnie za duet fotograficzny. Bardzo popularne są też sesje rodzinne, tak różne od tych sprzed 5–10 lat. Dziś mało kto przyjdzie już z rodziną do studia, by sfotografować się na pomarszczonym tle. Coraz więcej klientów decyduje się na naturalne zdjęcia w ich codziennym otoczeniu.

Tomasz Zienkiewicz
Fotograf portretowy

Obserwuję u fotografów dwa podejścia: jedno to konkurowanie ceną i częste promocje, które pokazują, że nasz czas oraz praca, jaką wkładamy w sesje i retusz, nie są tak wartościowe; drugie to praca nad stylem i świadome inwestowanie w swoje portfolio oraz warsztat i wyższa wycena. To, którą drogę wybrać, zależy od rynku, na jakim pracujemy oraz osobistych preferencji. Jednak to pierwsze podejście niestety często prowadzi do walki z innymi fotografami o klienta, sporej ilości frustracji, współpracy z klientami kłótliwymi (bo wrażliwymi na cenę), oraz – co chyba najgorsze – do wypalenia się pasji. Zawsze starałem się trafiać do tej drugiej grupy klientów. Jestem przekonany, że znacznie lepiej jest robić to, co się lubi dla osób, które potrafią to docenić, niż starać się konkurować z innymi fotografami ceną.

„Największym atutem sesji rodzinnych jest wymóg cykliczności. Dzieci rosną w takim tempie, że jedna sesja rocznie to minimum. Co ciekawe, dostrzegają to także klienci. Fotograf, który będzie w stanie przekonać do siebie daną rodzinę, może liczyć na stałe źródło dochodu” – zauważa Jacek Siwko, fotograf, autor podcastów Niezłe Aparaty. „Jeśli to prawda, że siłą biznesu są stali klienci, to sesje rodzinne są siłą biznesu fotograficznego. Dla fotografów ślubnych to naturalny, kolejny krok w obsłudze tych samych klientów. Nie muszą się jakoś specjalnie »obnosić« z tym, że oferują sesje rodzinne, bo część klientów i tak sama o nie zapyta”.

Zanim jednak dojdzie do sesji rodzinnej, pojawia się jeszcze moment tak istotny dla rodziców: narodziny dziecka, często pierwszego. O ile za granicą coraz częściej słyszy się o sesjach zdjęciowych podczas domowego porodu, o tyle w Polsce usługa ta jest jeszcze bardzo mało popularna, w przeciwieństwie do tak powszechnych sesji noworodkowych. „Model rozliczenia sesji noworodkowych to prawdziwy majstersztyk. Ich cena jest znacznie niższa niż pozostałych z kategorii zdjęć rodzinnych, ale to wcale nie oznacza, że fotograf mniej na niej zarabia. Fotografowie w cenie sesji oferują kilka ujęć, ale klienci mogą tę liczbę modyfikować, zamawiając kolejne ujęcia. Kto potrafi oprzeć się urokowi galerii?” – pyta Siwko. „Są jeszcze chrzciny, zdecydowanie słabiej rozreklamowana usługa niż zdjęcia ślubne, choć niewątpliwie jest to jedno z przyjemniejszych zleceń. Model zawsze dobrze wychodzi. Nie trzeba się przejmować, że płacze w decydującym momencie. Mniejsza presja niż w dniu ślubu i przede wszystkim krótszy wymiar czasowy. W przypadku chrzcin szuka się raczej kogoś z bliższej okolicy, co niekoniecznie ma miejsce w fotografii ślubnej.

Kolejne ważne dla rodzin wydarzenie to Pierwsza Komunia Święta. Coraz więcej rodzin zatrudnia fotografa na wyłączność. "Jeżeli kochać to nie indywidualnie, ale jeżeli fotografować Pierwszą Komunię to właśnie indywidualnie. Wszelkie zdjęcia na hurtowych zasadach to już zwykła rejestracja, niczym z kamery przemysłowej. Rodzice najczęściej zadowolą się zdjęciami z kościoła, ale tym co ma znaczenie jest przecież możliwość spotkania z najbliższymi po przyjęciu sakramentu. Dlatego fotografowie powinni bardziej promować opcję indywidualnych reportaży niż ujęcia rodem z CCTV" - podkreśla Siwko.

Wynagrodzenie w fotografii ślubnej i okolicznościowej w 2018 r.

 • Reportaż ślubny (średnia półka) – 2500–3500 zł
 • Reportaż ślubny (znane nazwiska) – 4000–8000 zł
 • Sesja plenerowa (w Polsce) – 700–1200 zł
 • Sesja narzeczeńska – 400–800 zł
 • Sesja rodzinna – 400–800 zł
 • Sesja brzuszkowa – 300–600 zł
 • Chrzciny – 400–900 zł
 • Chrzciny + przygotowania i lunch – 600–1400 zł
 • Komunia (jedno dziecko) – 600–1000 zł
 • Portret (headshot) – 100–300 zł/osoba
 • Sesja korporacyjna – 200–500 zł/osoba
 • Sesja na stronę WWW – 500 zł/5–10 zdjęć

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl