ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Teleskop Virtuoso, czyli automatyczna głowica fotograficzna [wideo] Krzysztof Mularczyk

2013-10-17
28 komentarzy
47
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Teleskop Virtuoso, czyli automatyczna głowica fotograficzna [wideo]
Na polski rynek wchodzi Sky-Watcher Virtuoso - nowatorskie urządzenie do wykonywania timelapsów, panoram i obserwacji ciał niebieskich

Razem z tubą optyczną, czyli teleskopem zbudowanym w systemie Maksutova, jest to konstrukcja, która łączy w sobie cechy wygodnego, przenośnego teleskopu dla początkujących, a także bogatej w funkcje skomputeryzowanej głowicy fotograficznej, pozwalającej na wykonywanie timelapsów, fotografowanie wybranych obiektów w określonej kolejności, czy nawet na wykonywanie pełnych sferycznych panoram.

Byliśmy obecni na premierze tego urządzenia i musimy przyznać, że jego szeroka funkcjonalność, biorąc pod uwagę niską cenę, zrobiła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Zresztą sami sprawdźcie, co oferuje Virtuoso...

W zestawie znajduje się solidne mocowanie pod aparat fotograficzny. Mocowanie to pozwala wykorzystać montaż w roli przenośnego, zautomatyzowanego statywu do zastosowań czysto fotograficznych i multimedialnych. Automatyka montażu pozwala na wykonywanie timelapsów, nagrywanie filmów z płynnym prowadzeniem, cykliczne fotografowanie kilku zaprogramowanych obiektów, oraz tworzenie panoram, w tym fotografowanie sfery 360 stopni.

Po odłączeniu teleskopu, montaż staje się skomputeryzowaną głowicą fotograficzną lub filmową

W trybie Timelapse montaż Virtuoso pozwala na płynny i powolny obrót pomiędzy 6 zaprogramowanymi punktami. Obrót może być wykonywany z różnymi prękościami przy czym największa prędkość obrotu to 2,5 stopnia na sekundę, a przy prędkości najmniejszej, głowica wykonuje pełny obrót w czasie jednej doby. Telskop Virtuoso sprawdza się także w fotografowaniu panoramy, i to zarówno klasycznie, poprzez obrót w poziomie, jak i w równoległych pasach. Procedura przygotowania montażu do panoramowania sprowadza się do określenia pola widzenia obiektywu i do określenia limitów obrotu w poziomie i w pionie. Przy odpowiednim ustawieniu limitów możliwe jest wykonanie pełnej panoramy sferycznej – montaż sfotografuje całe swoje otoczenie.

Przykład panoramy wykonanej za pomocą Virtuoso

Kolejna funkcja to cykliczne fotografowanie zaprogramowanych obiektów. Montaż jest w stanie precyzyjnie zapamiętać położenia 6 obiektów. Wystarczy skierować aparat w stronę obiektu, nacisnąć kombinację przycisków, a pozycja obiektu zostanie zapamiętana. Uruchomienie procedury cyklicznego fotografowania powoduje, że aparat jest przesuwany między kolejnymi położeniami i w momencie osiągnięcia określonej pozycji zatrzymuje się na chwilę i wyzwala migawkę aparatu. Sekwencja powtarzana jest do momentu przerwania odpowiednią kombinacją klawiszy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cyklicznie fotografować kilka wybranych obiektów.

Montaż wyposażony jest w kabel wężyka spustowego w standardzie minijack 2,5 mm. Kabel jest kompatybilny ze wszystkimi aparatami Canon z trzy- i czterocyfrowych serii (300D, 400D, 1000D, 550D itd.).

Na montażu możemy zawiesić dowolny aparat lub niedużą kamerę filmową

Virtuoso jest ponadto kompletnym teleskopem astronomicznym w systemie Maksutowa o aperturze 90 mm z prowadzeniem za ruchem sfery niebieskiej. Mimo małych rozmiarów teleskop sprawdzi się w prostych obserwacjach astronomicznych - to idealny teleskop dla początkującego miłośnika astronomii. Do kompletu dołączono 2 okulary o ogniskowych 25 mm i 10 mm. Okulary dają powiększenia 50x i 125x i są wystarczające do obserwacji Księżyca, pasów równikowych na Jowiszu, pierścieni Saturna czy czap polarnych Marsa. Teleskop można oczywiście rozbudować o kolejne okulary i filtry, rozszerzając w ten sposób jego możliwości.

Sterowanie głowicą jest dosyć proste za pomocą czytelnych przycisków

Największą zaletą teleskopu Virtuoso jest możliwość śledzenia obiektów astronomicznych. To zaawansowany system precyzyjnych silników krokowych oraz podwójnych enkoderów osi, opatentowany przez firmę Sky-Watcher. Jest on w stanie śledzić obiekt astronomiczny obracając teleskopem w obu osiach. Posiada również możliwość współpracy z pilotami SynScan AZ, znanymi z dużych teleskopów Dobsona. Po doposażeniu Virtuoso w taki pilot, użytkownik ma dostęp do bazy danych kilkudziesięciu tysięcy obiektów astronomicznych, które może samodzielnie znaleźć i obserwować za pomocą teleskopu.

W zestawie mamy pełnoprawny teleskop astronomiczny, którym możemy obserwować i fotografować obiekty astronomiczne, lub użyć go w ciągu dnia jako lustrzanego teleobiektywu o ogniskowej 1200 mm

Mimo, że jest to urządzenie z systemem prowadzenia i z bogatymi funkcjami, do prawidłowego uruchomienia nie potrzebuje większej wiedzy czy umiejętności. Po wypoziomowaniu teleskopu i wpisaniu współrzędnych geograficznych do systemu, teleskop sam zaczyna śledzić obiekty astronomiczne. Kolejnym plusem są małe wymiary. Teleskop Virtuoso mieści się na stole i ma kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Waży kilka kilogramów i swoimi rozmiarami nie sprawi nikomu kłopotu.

Sugerowana cena detaliczna 890 zł. Produkt dostępny na www.deltaoptical.pl

Po odłączeniu opcjonalnego pilota z bazą ciał niebieskich, możemy prowadzić obserwacje astronomiczne bez specjalnej znajomości nieba

Specyfikacja techniczna Virtuoso:

  • konstrukcja optyczna: Maksutow-Cassegrain
  • średnica zwierciadła: 90 mm
  • ogniskowa: 1250mm
  • światłosiła: f/13,9
  • średnica obstrukcji centralnej: 29,5mm (32,8%)
  • maksymalne użytkowe powiększenie: 180x
  • długość tuby optycznej: 27,5cm
  • waga tuby optycznej: 1,45kg
  • waga montażu: 3,7kg
  • napięcie zasilania: 12VDC lub 8 baterii AA 1,5V

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl