ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Fujifilm X100F - czwarta odsłona streetowego kompaktu Jan Wodziński

2017-01-19
4 komentarzy
56
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Fujifilm X100F - czwarta odsłona streetowego kompaktu
Nowa matryca, ulepszony wizjer i przeprojektowana ergonomia - Fujifilm zaprezentowało X100F, czwartą edycję zaawansowanego kompaktu

Fujifilm zaprezentował czwartą już generację popularnego kompaktu z serii X. Po modelu X100, X100S a następnie X100T przyszedł czas na najnowszą wersję - Fujifilm X100F. Aparat ma nową matrycę X-Trans CMOS formatu APS-C o rozdzielczości 24,3-megapiksela, pozbawioną filtra dolnoprzepustowego - jest to spora zmiana w porównaniu do 16,3-megapikselowej u poprzednika. Za przetwarzanie danych odpowiada ulepszony procesor obrazu X-Processor Pro.

System autofokusa także został ulepszony. Poprzedni model posiadał system 49-punktowy, nowa wersja natomiast została wyposażona w 91 pól, w tym 49 centralnych (pokrywających 40% powierzchni kadru) które działają na zasadzie detekcji fazy. Poprawiono także system detekcji kontrastu, dzięki czemu nowy model X100F ostrzy w słabym świetle, nawet od wartości -3 EV.

Aparat wyposażony jest w zintegrowany, stałoogniskowy obiektyw Fujinon o jasności f/2 i ogniskowej o ekwiwalencie 35 mm w przeliczeniu na pełną klatkę. Obiektyw składa się z 8 elementów optycznych ustawionych w 6 grupach, z czego jedna z soczewek jest asferyczna a kolejna wysokorefrakcyjna. Konstrukcja obiektywu oraz zastosowane powłoki mają minimalizować wady optyczne oraz odbicia. Obiektyw posiada także wbudowany neutralny filtr szary o wartości 3 EV.

Podobnie jak poprzednie aparaty z serii X100, tak i nowy model wyposażony jest w hybrydowy wizjer, który łączy funkcje wizjera optycznego i elektronicznego. W trybie EVF, patrząc w okienko wizjera, w prawym, dolnym rogu pojawia się nam prostokąt z obrazem cyfrowym, który pomaga nam między innymi w ustawianiu ostrości przy użyciu funkcji Focus Peaking czy Digital Split Image. Możemy także zastosować 2,5 lub 6-krotne powiększenie obrazu. Prędkość odświeżania wizjera elektronicznego została podniesiona do 60 kl./s.

Wizjer optyczny ma powiększenie 0,5x i pokrywa ok. 92% powierzchni kadru. Posiada także trzy ramki do kadrowania zintegrowane z systemem Digital Teleconverter, dzięki któremu możemy używając wbudowanego obiektywu symulować używanie szkieł o ekwiwalencie ogniskowych 50 oraz 70 mm.

Fujifilm X100F jest modelem, w którym zadbano o ergonomię. Wszystkie najważniejsze ustawienia kontorlowane są oddzielnymi przyciskami i pokrętłami, w tym jednym nowym - odpowiadającym za czułość ISO, która może być regulowana w zakresie od 200 do 12800 z możliwością rozszerzenia w dół do ISO 100 i w górę do ISO 51200. Aparat umożliwia filmowanie w jakości Full HD przy 59,94 kl./s, posiada także wbudowane Wi-Fi oraz szereg filtrów kreatywnych umożliwiających symulację między innymi znanych filmów Fujifilm. Bateria wystarczyć ma na zrobienie 270 zdjęć przy użyciu wizjera elektronicznego lub 390 korzystając z wersji optycznej.

Ważący wraz z baterią i kartą pamięci 469 gramów, aparat Fujifilm X100F ma być dostępny w lutym bieżącego roku.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl