ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Excire Search - ujarzmić chaos w Lightoomie Jan Wodziński

Excire Search - ujarzmić chaos w Lightoomie
Poprzez rozpoznawanie elementów na zdjęciu, nowa wtyczka do Lightrooma pozwala na inteligentne przeszukiwanie katalogów i tagowanie

Niemiecka firma Pattern Recognition Company wprowadziła właśnie na rynek wtyczkę Excire Search. Pozwala ona na inteligentne oznaczanie i wyszukiwanie zdjęć w Lightroomie. Zdaje się być to bardzo ciekawą propozycją, biorąc pod uwagę, że pojedynczy katalog w programie Adobe często zawiera nawet kilkanaście tysięcy fotografii, a zaimplementowany w nim system tagowania i wyszukiwania zdjęć nie jest zbytnio rozbudowany.

Excire Search działa na zasadzie indeksowania zdjęć - podobnie do wyszukiwarki Google, lecz cała operacja odbywa się lokalnie - bez wysyłania żadnych cennych danych do jakiejkolwiek chmury. Zanim jednak program zacznie działać "cuda" musimy zainicjować cały proces - trwa to około godziny na każde 10000 zdjęć. W tym czasie Excire Search rozpoznaje co znajduje się na fotografiach i przypisuje im słowa typu: "drzewo", "dom", "plaża", "człowiek". Gdy wtyczka zindeksuje zawartość naszych danych, otwiera się przed nami możliwość wyszukiwania zdjęć nie tylko według słów kluczowych, ale także według dominującego koloru.

Aby produkt firmy z Lubeki działał odpowiednio, potrzebuje on próbki złożonej z minimum 10000 zdjęć, co w dzisiejszych czasach nie wydaje się być zbytnio wygórowaną ilością. Warto wspomnieć także, że im więcej zdjęć mamy w katalogu Lightroom'a, tym więcej próbek ma Excire i tym bardziej trafne będą wyniki naszego wyszukiwania.

Excire Search dostępny jest dla użytkowników systemu Mac OS X w cenie 59 euro za pełną wersję, składającą się z dwóch modułów. Na stronie produktu dostępne jest także 15-dniowe, bezpłatne demo oraz wersja webowa prezentująca możliwości wtyczki.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl