ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

DxO Optics Pro 9 Elite za darmo Antoni Żółciak

2016-06-17
25 komentarzy
89
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
DxO Optics Pro 9 Elite za darmo
DxO Optics Pro 9 w wersji Elite, program do katalogowania i wywoływania RAW-ów, został udostępniony za darmo

Po wydaniu DxO Optics Pro 11, starszą wersję programu udostępniono bezpłatnie. Własną kopię otrzymamy po podaniu adresu mailowego na stronie promocji.

DxO Optics Pro 9 Elite to odpowiednik Lightrooma 5. Aplikacja wyróżnia się skutecznym algorytmem usuwania szumu PRIME (Probabilistic Raw Image Enhancement), który analizuje bezpośrednie sąsiedztwo każdego piksela i w ten sposób rekonstruuje obraz. Metoda DxO sprawdza się również wtedy, gdy konieczne jest wydobycie szczegółów z obszarów słabo naświetlonych - ale wówczas cały proces może potrwać nawet kilka minut.

Fotografowie porównujący możliwości poprzedniego wydania Lightrooma do Optics Pro 9 Elite zauważają zdecydowaną przewagę skomplikowanego algorytmu DxO zarówno w przypadku fragmentów zacienionych, jak i tych, w których ekspozycja jest wyższa.

Optics Pro okazuje się natomiast bardziej skomplikowany w obsłudze narzędzia korekty perspektywy. W Lightroomie wystarczy nacisnąć przycisk, a cały proces zostanie przeprowadzony automatycznie. Program konkurencji wymaga ręcznego doprecyzowania.

DxO ma lepiej wypadać w korekcji dystorsji; gorzej wtedy, gdy chcemy wprowadzić lokalne poprawki, np. usunąć drobne uszkodzenia obrazu. Optics Pro postrzegany jest jako program bardziej rozbudowany, umożliwiający sprawowanie szczegółowej kontroli nad procesem samego wywoływania obrazu. Lightroom, z kolei, to aplikacja w większym stopniu zautomatyzowana i bardziej elastyczna, głównie ze względu na opcję wykorzystania szerokiego wachlarzu wtyczek.

Niektórzy fotografowie wykorzystują w swojej pracy obydwa programy. RAW-y obrabiają w DxO, eksportują TIFF do Lightrooma i tam przeprowadzają pozostałe modyfikacje.

Najlepiej będzie natomiast własnoręcznie sprawdzić możliwości tej aplikacji - zwłaszcza, że od niedawna dostępna jest za darmo. Po wprowadzeniu danych na niemieckojęzycznej stronie, otrzymamy drogą mailową link do pobrania DxO w wersji na Maca i PC, a także klucz do aktywowania dożywotniej licencji. Objętość pliku instalacyjnego to 334 MB.

DxO rozwijany jest od 2004 roku. Najnowsze wydanie programu oznaczono numerem 11.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl