ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Laowa 105 mm f/2 STF - bokeh jak marzenie? Antoni Żółciak

2016-03-12
5 komentarzy
33
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Laowa 105 mm f/2 STF - bokeh jak marzenie?
Laowa 105 mm f/2 STF
Na rynek wejdzie wyjątkowy obiektyw do fotografii portretowej. Dzięki filtrowi APD Laowa 105 mm f/2 STF zapewni niezwykle miękki, plastyczny bokeh

Venus Optics, producent obiektywów Laowa, ma już w ofercie intrygujące konstrukcje, takie jak szerokokątny obiektyw makro 15 mm f/4 czy 60 mm f/2,8 ze skalą odwzorowania 2:1. Teraz do oferty dołącza Laowa 105 mm f/2 (t/3,2) STF(Smooth Trans Focus), którego producent określa mianem The Bokeh Dreamer (ang.: "bokehowy marzyciel"). Nie jest to jednak pomysł nowy, podobne rozwiązanie zastosowano na przykład w obiektywie Sony 135 mm f/2,8 [T4.5] STF, czy stałce w Fujinon XF 56 mm f/1,2 R APD.

Kluczowym elementem konstrukcji jest filtr apodyzacyjny (rodzaj koncentrycznego filtru-pierścienia gradientowego). Jego zadaniem jest zmniejszanie ilości światła na brzegu kadru i jednocześnie rozmywanie elementów obrazu pozostających poza obszarem ostrości. W efekcie np. rozogniskowane punktowe źródła światła o ostrych brzegach, dzięki niemu są bardziej miękkie. Obecność takiego filtra sprawia jednak, że do matrycy dociera mniej światła - przy pełnym otworze względnym jest to nie f/2, a a odpowiednik f/3,2 (stąd oznaczenie w nazwie t/3,2).


 
Porównanie konstrukcji obiektywu konwencjonalnego (po lewej) z obiektywem typu STF (po prawej). Kolorem szarym wyszczególniono element apodyzacyjny

Z filtrem połączona jest ponadto aż 14-listkowa przysłona o kołowym kształcie. Wpływa ona na plastykę obrazu po przymknięciu otworu względnego, a jej bezstopniowa regulacja sprawdzi się przy filmowaniu. W konstrukcji obiektywu jest też druga już bardziej klasyczn przysłona, 8-listkowa, która odpowiada za regulację głębi ostrości.

W metalowym tubusie obiektywu znajdziemy 11 elementów w 8 grupach. Jedna z soczewek charakteryzuje się wysokim współczynnikiem refrakcji, a trzy inne - niską dyspersją. Obiektyw ostrzy od 90 cm i jest oczywiście szkłem manualnym. Przy wymiarach 76 x 99 mm waży 745 g.

Sugerowana cena detaliczna obiektywu Venus Optics Laowa 105 mm f/2 (t/3,2) STF wynosi 699 dolarów. Dostępny będzie z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A oraz Sony E od kwietnia tego roku.

Laowa 105 mm f/2 (t/3,2) STF - zdjęcia przykładowe producenta

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl