ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Lightroom na iPada już dostępny [wideo] Antoni Żółciak

2014-04-08
13 komentarzy
38
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Lightroom na iPada już dostępny [wideo]
Dla posiadaczy iPadów firma Adobe udostępniła właśnie mobilną wersję Lightrooma, popularnego wśród fotografów programu do edycji zdjęć

O mobilnym wydaniu Lightrooma słychać było od dawna. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że Adobe nad taką aplikacją pracuje, ale nie było wiadomo, jak bardzo firma ograniczy rozbudowaną użyteczność swojego narzędzia. Okazało się, że mobilny Lightroom łączy niektóre funkcjonalności wersji tradycyjnej, ale nie zapewnia pełnego spektrum możliwości. Jest też haczyk - aby mieć do niego dostęp musisz być członkiem Creative Cloud i opłacać przynajmniej najtańszy pakiet fotograficzny (za 12,29 euro). Te osoby, które zakupiły wersję pudełkową Lightrooma, nie będą mogły korzystać z nowego rozwiązania.

Ale czy jest czego żałować? Nasza przenośna wywoływarka pozwoli na całkiem spory zakres obróbki, jak choćby kontrola kompensacji ekspozycji, balansu bieli, prześwietleń, rozjaśnianie cieni, czerni, wartości przejrzystości czy nasycenia kolorów. Jest też dostęp do histogramu i możliwość skorzystania z presetów - niestety tylko tych preinstalowanych, bez opcji dodania własnych.

Wszystkie zmiany w RAW-ach zostaną zapisane do chmury Creative Cloud, dzięki czemu po powrocie do domu będziemy mogli kontynuować wywoływanie na komputerze. I na odwrót - postprodukcja uskuteczniona na komputerze będzie widoczna w iPadzie.

Adobe będzie funkcjonalność mobilnego Lightrooma rozszerzać z czasem, ale nie należy się spodziewać tak zaawansowanego oprogramowania, jaki ten dostępny na desktopach. Na tablecie bardziej chodzi o możliwość podglądu biblioteki, szybsze katalogowanie i wprowadzanie podstawowych zmian.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach producenta. O wersji Lightrooma na tablety z Androidem niestety na razie nic nie wiadomo.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl