ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zdjęcia krajobrazów z długim czasem ekspozycji

2013-10-22
20 komentarzy
353
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Zdjęcia krajobrazów z długim czasem ekspozycji
Zdjęcia krajobrazów fot. Ted Leeming i Morag Peterson
Nie wszyscy lubią nieostre zdjęcia, ale tą techniką możemy stworzyć serię malowniczych pejzaży jak z obrazu 

Wszyscy wiemy, że zdjęcia krajobrazów powinny być idealnie ostre i większość z nas wykorzystuje rozmaite techniki mające zapewnić idealną stabilizację aparatu. Jednak fotografia artystyczna, której temat chcemy poruszyć, rządzi się nieco innymi prawami. Specjaliści od artystycznych zdjęć krajobrazów, Ted Leeming i Morag Peterson, mają bardzo ciekawe pomysły. "Gdy fotografujemy krajobrazy, robimy zdjęcia z czasem początkowym ok. pół sekundy", mówi Morgan. "W czasie naświetlania przesuwamy aparat, by uzyskać jak najciekawsze efekty".

Zdjęcie krajobrazowe - rozmyte niebo i jezioro
Fotografowanie krajobrazów z jednosekundową lub dłuższą ekspozycją daje możliwość eksperymentowania i może zaowocować bardzo ciekawymi i nastrojowymi ujęciami, fot. Ted Leeming

Oba zdjęcia prezentowane powyżej zostały wykonane z czasem około jednej sekundy. "Zieleń to zarośnięte pole z pagórkami w tle, a błękit na drugim pionowym zdjęciu to jezioro z odległymi wzgórzami na dalszym planie. Efekt nie jest wynikiem edycji zdjęcia, został osiągnięty w czasie naświetlania".

Artystyczne zdjęcie krajobrazowe - efekt rozmycia
Zdjęcia krajobrazów nie muszą być zawsze ostre. Delikatny ruch równolegle do najwyraźniejszych linii znajdujących się w kadrze jest podstawą robienia artystycznych zdjęć krajobrazów, fot. Morag Peterson

Spróbujcie sami robić zdjęcia krajobrazów z długim czasem otwarcia migawki. "Ważnym elementem przy wykorzystaniu tej techniki jest delikatny ruch równolegle do najwyraźniejszych linii znajdujących się w kadrze, np. dla pionowych drzew, należy wykonać ruch w pionie, dla pagórków i jeziora najlepszy będzie ruch poziomy".

Zdjęcie krajobrazowe z długim czasem otwarcia migawki
Zdjęcie krajobrazowe z długim czasem otwarcia migawki, fot. Morag Peterson

Jak fotografować krajobrazy przy długiej ekspozycji

  • Miejcie oko na wszelkie kolory i faktury wokół, ograniczcie się do miejsc blisko domu, tak by móc wracać w dane miejsce kilka razy i obserwować, jak prezentuje się o różnych porach dnia.
  • Starajcie się mieć otwarty umysł, kupka żwiru na drodze także może być ciekawą inspiracją.
  • Dokonujcie drobnych poprawek, by wiedzieć, co się sprawdza, a co nie.
  • Od początku określajcie kadr i ustalcie co i jak chcecie w nim zawrzeć, lepiej nie zostawiać tej pracy na etap postprodukcji.
zimowy krajobraz - rozmyte zdjęcie krajobrazowe
Rozmycie zdjęcia krajobrazowego podczas fotografowania z długim czasem otwarcia migawki pozwala uzyskać ciekawy malowniczy efekt.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl