ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Niekiełznane fale w obiektywie Rachael Talibart

2018-01-30
0 komentarzy
2
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Niekiełznane fale w obiektywie Rachael Talibart
fot. Rachael Talibart
Daj się oczarować dzikiej energii żywiołu. Rachael Talibart radzi, jak fotografować wzburzone morze

Dla Rachael Talibart (www.rachaeltalibart.com) specjalizującej się w wykonywaniu artystycznych zdjęć wybrzeża ocean był zawsze silnym źródłem inspiracji, ponieważ większą część swojego dzieciństwa spędziła nad morzem. "Zapomnij o spokojnym, nudnym morzu i daj się oczarować dzikiej energii rozbryzgujących się fal" – tak Rachael zachęca do fotografowania wzburzonego morza.

W 2016 roku zdobyła tytuł Landscape Photographer of the Year w konkursie zorganizowanym przez The Sunday Times Magazine za zdjęcie zatytułowane "Maelstrom" z cyklu "Sirens". "Syreny" to seria uchwyconych podczas huraganu Imogen zdjęć zarejestrowanych z użyciem krótkich czasów otwarcia migawki, przedstawiających fale rozbijające się o wybrzeże hrabstwa East Sussex.


fot. Rachael Talibart
fot. Rachael Talibart

"W fotografii nadmorskiej popularne jest stosowanie długich czasów naświetlania, które wygładzają fakturę fal. Jednak gdy powierzchnia morza jest wzburzona, użycie bardzo krótkich czasów ekspozycji może być ciekawszą alternatywą" - mówi Rachael. "Fotografując Canonem 5DS R z obiektywem 70–200 mm, korzystałam z krótkich czasów ekspozycji o wartości 1/1000 s i małego otworu przysłony, aby móc zamrozić ruch fal i ukazać ich dziwne kształty.

Wykonując inne morskie pejzaże, używam statywu i filtrów. Ale w czasie sztormu jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest fotografowanie z ręki. Podczas fotografowania huraganu Imogen wiatr był tak silny, że ledwo sama mogłam ustać, więc trójnóg był bezużyteczny. W przeciwieństwie do rejestrowania spokojnych obrazów z zastosowaniem długich czasów otwarcia migawki, wszystko działo się bardzo szybko i wywoływało niezwykłe emocje – to jedna z najbardziej ekscytujących sesji w moim życiu!"


fot. Rachael Talibart
fot. Rachael Talibart

Jak wykonywać efektowne fotografie morskich pejzaży

  • Dowiedz się, jak wiatr i pływy oddziałują na przybój fal. Sprawdź godzinę, o której zaczyna się przypływ, nie tylko z uwagi na własne bezpieczeństwo, lecz także dlatego, że głębokość wody wpływa na wysokość fal.
  • O ile aparat i obiektyw nie są uszczelnione, koniecznie musisz je zabezpieczyć. Możesz kupić w Internecie tani plastikowy pokrowiec na aparat fotograficzny, ale nawet zwykła foliowa reklamówka i taśma izolacyjna będą lepsze niż brak jakiejkolwiek ochrony.
  • Niezbędna będzie także osłona przeciwsłoneczna obiektywu, gdyż bez niej będzisz zmuszony co kilka minut wycierać z kropel wody przednią soczewkę.
  • Zawsze zwracaj uwagę na to, jak podnosi się poziom wody. Trzymaj się z dala od brzegu i, jeśli możesz, używaj dłuższej ogniskowej. Żadne zdjęcie nie jest warte ryzyka zostania porwanym przez morze.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl