ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Wywiad

Ilya Nodia - "Najważniejsze jest opowiedzenie historii" Jan Wodziński

2016-10-26
16 komentarzy
106
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Ilya Nodia - "Najważniejsze jest opowiedzenie historii"
Utalentowany fotograf komercyjny Ilya Nodia opowiada o swoich koncepcyjnych fotomontażach

Piękne samochody, superbohaterowie, mroczne korytarze a nawet Wiedźmin - różnorodne historie, które zobaczyć możemy na zdjęciach wykonanych przez Ilię pobudzają naszą wyobraźnię i umożliwiają nam wejście w świat żyjących na nich bohaterów.

Mieszkający w Moskwie fotograf tworzy bardzo ciekawe, koncepcyjne fotomontaże pracując zarówno dla osób prywatnych jak i różnorodnych firm. Jak sam mówi - nie lubi wykonywać zleceń - woli ciężką pracę od podstaw, w której może wykazać się swoją kreatywnością.

PROfil

Ilya Nodia
Pochodzi z Moskwy, gdzie mieszka i pracuje. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął 8 lat temu - jego pierwszym aparatem był Canon 1000D wraz z kitowym obiektywem. Niezbyt zadowolony z jakości swoich pierwszych zdjęć zaczął uczyć się technik retuszu, żeby wzbogacić nieco swoje prace. Pierwsze prace komercyjne zaczął tworzyć w 2011 roku, lecz zawsze podkreśla, że fotografia to głównie przyjemność, dopiero potem biznes.

Ilya, większość twoich prac to koncepcyjne portrety środowiskowe. Dlaczego zdecydowałeś się akurat na taki rodzaj fotografii?

Jest to dla mnie najlepszy sposób aby opowiedzieć jakąś historię - oprócz tego, że na samym początku mojej kariery, kiedy miałem bardzo słaby sprzęt, bardzo pragnąłem kreować obrazy o dobrej jakości.

Etap dążenia do technicznej doskonałości mam już chyba za sobą - nie jest już dla mnie problemem stworzyć ostry obraz. Teraz przyszedł czas spojrzeć głębiej. Odpowiednio zaaranżowany kadr o perfekcyjnej jakości, który nadaje się do użytku komercyjnego, ale przede wszystkim opowiada historię - to jest coś, co kręci mnie najbardziej. Jest to też bardzo satysfakcjonujące dla moich klientów.

Jak osiągasz zamierzony efekt? Polegasz na postprodukcji czy starasz się dopiąć wszystko na ostatni guzik podczas samej sesji?

Jeszcze przed czterema - pięcioma laty kładłem nacisk na postprodukcję - teraz finalny efekt sesji w większości zależy od odpowiedniego przygotowania zarówno modeli jak i scenografii, lecz odpowiednia obróbka także jest niezbędna. Każdy fotomontaż złożony jest z 10-30 zdjęć, lecz ich jakość musi być bardzo dobra, aby efekt finalny wyszedł tak, jak wyjść powinien.

Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia

Jakie są Twoje ulubione techniki postprodukcji?

Jest to właśnie fotomontaż, unikam jednak tworzenia kolażu. Lubię, gdy wszystko to, co znajduje się na finalnym zdjęciu zostaje sfotografowane przeze mnie podczas sesji w takim kontekście, w jakim powinno wystąpić na finalnej pracy.

Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia

Ile czasu przeciętnie spędzasz obrabiając zdjęcia?

Wszystko zależy od projektu - czasami potrzebuję od dwóch do trzech godzin żeby ukończyć projekt składający się z 3-5 finalnych zdjęć, czasami całego dnia... Im więcej "składowych" ujęć, tym dłużej trwa proces. Przeciętny czas obróbki pojedynczej fotografii to około półtorej godziny.

Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia

Opowiedz nam co nieco o swoim ostatnim projekcie - "Ostatnim piwie w Bengaluru".

Projekt o który pytasz, to część warsztatów, które przeprowadzałem ostatnio w Indiach. Jeżeli mam być szczery, nie lubię zarabiać na uczeniu innych osób - myślę, że fotograf powinien przede wszystkim skupić się na swoich własnych projektach i technice. Często zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ktoś prosi mnie o zorganizowanie warsztatów - czasami jednak się na to zgadzam.

Kiedy prowadzę warsztaty fotograficzne, staram się, aby przybrały postać atrakcyjnego "show" - w sytuacji pobytu w Indiach wpadliśmy na pomysł, który opierał się na walce o ostatnią butelkę piwa w pubie. Potem stwierdziliśmy, że warto dodać do tego historię, która opowiadałaby dlaczego piwo jest tak rzadkie i dlaczego trzeba o nie walczyć. Wykreowaliśmy w tym celu dwie dodatkowe postacie z "mafii alkohlowej" - "BeerBossa" i "Chefa". Mały spoiler - możesz zobaczyć te postaci w telewizyjnym newsie na pierwszym zdjęciu projektu.

Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia

Ze współpracy z kim jesteś najbardziej zadowolony?

Myślę, że jest to współpraca z firmą Claustrophobia Inc. - jest to rewelacyjna, duża ekipa ludzi, którzy zajmują się konstruowaniem "escape-roomów" na całym świecie. Tak się zdarzyło, że dołączyłem do nich na samym początku prowadzenia przez nich działalności i jestem w zasadzie w pełni odpowiedzialny za wygląd fotografii, które promują ich biznes. Bardzo pomogło mi to w zbudowaniu ciekawego portfolio. Muszę Ci też powiedzieć, że uwielbiam portrety ludzi, które tworzę spotykając ich na drodze swojego życia.

Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia

W torbie fotografa

Na początku swojej kariery Ilya zajmował się fotografią ślubną. Właśnie stamtąd wyniósł przyzwyczajenie do noszenia ze sobą takiej ilości sprzętu, która pozwoli mu na pozostanie szybkim i mobilnym. Zestaw, którego używa najczęściej składa się z lustrzanki Canon 5D Mark III wraz ze stałoogniskowymi obiektywami firmy Canon i Zeiss. Oświetlenie zapewniają 4 lampy Canon Speedlite 600EX-RT wraz z różnorodnymi, lekkimi parasolkami i statywami oświetleniowymi.

Masz może jakieś rady dla osób które zainteresowane są fotografią komercyjną?

Sądzę, że tak - musicie koniecznie rozumieć i pokochać każdy projekt, który zamierzacie zrealizować. Zinfiltrować jego esencję, poznać ludzi, którzy będą brali w nim udział. Jeżeli zamierzacie fotografować dla firm - musicie poznać markę, nauczyć się wszystkiego o produktach waszego klienta. Jest to trudna droga, która często pociąga za sobą dodatkowe koszta. Ale czy robimy to tylko dla pieniędzy? Nie wydaje mi się... Jeżeli nie interesuje was dany projekt, nie zajmujcie się nim. I nie, nie pracujcie z idiotami...

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Prace moskiewskiego fotografa możecie znaleźć na jego stronie internetowej, Behance a także profilu na 500px.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego twórczością!

Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Fot. Ilya Nodia
Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl