ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Wywiad

Michał Piotrowski - fotograf świata fantasy [Wasze zdjęcia] Jan Wodziński

2016-09-27
5 komentarzy
90
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Michał Piotrowski - fotograf świata fantasy [Wasze zdjęcia]
Michał Piotrowski, znany pod pseudonimem WikingArt opowiada nam o swojej pasji do fotografii alternatywnej

Piękne modelki przebrane w gotyckie suknie, wojownicy, wojowniczki, czarownice, czarnoksiężnicy - poznajcie świat fantasy kreowany na fotografiach Michała Piotrowskiego, który zgodził się opowiedzieć nam o swojej pasji.

PROfil

Michał Piotrowski
Tworzy pod pseudonimem WikingArt. Pochodzi z Bieszczad a na co dzień pracuje jako specjalista od telekomunikacji. Pasja do fotografowania, która towarzyszyła mu już od czasów szkolnych zaczęła z biegiem czasu rozwijać się coraz bardziej, aż przybrało formę fotografii alternatywnej. Michał rozpoczynał tworzenie pierwszych portretów ze swoją dziewczyną - Kasią. Fotograf i miłośniczka mody gotyckiej stworzyli artystyczny duet, który zaczął działać na coraz szerszą skalę. Teraz zarówno Michał - WikingArt jak i Kasia - znana jako modelka Revena - tworzą piękne i niesztampowe projekty. (fot. Adam Koziński)

Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Jako człowiek urodzony w Bieszczadach jestem wielkim miłośnikiem wycieczek górskich, podczas których starałem się uwieczniać aparatem piękne krajobrazy. Były to tylko zdjęcia pamiątkowe, tworzone kompaktem Sony DSC-H10. Nie wiedziałem wtedy, że fotografia stanie się moim głównym hobby.

Przygoda z portretami zaczęła się 4 lata temu, kiedy dla rozrywki zacząłem fotografować moją piękną dziewczynę - Kasię. Dzięki temu, że jest ona miłośniczką ubrań alternatywnych i gotyckich, miałem możliwość fotografować ją w nietypowych strojach. Fotografie, które zdecydowałem się opublikować - mimo tego, że wyglądały dosyć amatorsko - spotkały się z ciepłym przyjęciem. Zachęciło mnie to do odważniejszych prób edycji oraz retuszu, aby nadać zdjęciom ciekawszy klimat.

Po mniej więcej roku postanowiliśmy pójść o krok dalej i zacząć współpracę z innymi ludźmi. Bardzo szybko znalazło się wielu fotografów, chcących robić zdjęcia Kasi oraz modelki, które był zainteresowane pozowaniem do moich prac. Muszę przyznać, że tworzenie zdjęć z obcymi osobami było całkiem nowym doświadczeniem i okazało się być dużo trudniejsze od współpracy z bliską osobą.

fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt

Twoje prace mają baśniowy klimat, który na myśl przywodzi świat fantasy. Skąd ten wybór?

Od dziecka interesowałem się literaturą fantasy. Czytając książki uwielbiam przenosić się do innego świata i zapominać o codzienności. Myślę, że podświadomie zacząłem traktować w ten sposób fotografię - jako próbę przeniesienia fotografowanych osób do alternatywnej rzeczywistości, niekiedy bajkowej, a czasami mroczniejszej. Znalazłem niszę, w której próbuję nadać zdjęciom niecodzienną atmosferę, a plan zdjęciowy zamienić w kadr z bajki.

fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt

Czy w Polsce dużo jest modelek i modeli zainteresowanych takimi zdjęciami?

Od początku swojej działalności byłem zaskoczony liczbą osób interesujących się zdjęciami w podobnej stylistyce. Tak naprawdę, dopiero gdy zacznie się tworzyć w ten sposób, można trafić do świata pełnego ludzi kochających modę alternatywną oraz niecodzienny klimat na zdjęciach. Często też piszą do mnie osoby znużone klasycznymi portretami i fotografią modową, które chciałyby spróbować czegoś nowego.


fot. Michał Piotrowski
fot. Michał Piotrowski

Skąd bierzesz stroje do zdjęć? Masz może osobę z którą współpracujesz na stałe?

Stylizację do zdjęć zazwyczaj przygotowują modelki, z którymi pracuję. Można jednak powiedzieć, że na stałe współpracuję w tym temacie z moją dziewczyną. Kasia pomaga mi stylizować do zdjęć dziewczyny, które nie posiadają w swojej szafie odpowiednich strojów. Może to zabrzmieć śmiesznie, ale większość ubrań pochodzi ze sklepów z odzieżą używaną. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jakie skarby można tam odnaleźć...

Od tego roku zacząłem również współpracę z kilkoma sklepami zajmującymi się modą alternatywną, oferującymi gorsety i suknie z różnych epok. Mam również dobre kontakty z kilkoma projektantami tego typu strojów, którzy chętnie wypożyczają mi je do zdjęć.

fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt

A jak wygląda sprawa charakteryzacji?

Wykonanie makijażu zazwyczaj pozostawiam modelkom oraz profesjonalnym makijażystkom, z którymi współpracuję. Uroda niektórych dziewczyn idealnie nadaje się do outfitów mroczniejszych, gotyckich - doskonale pasują do nich ciemne, efektowne stroje. Natomiast inne osoby, o bardziej niewinnej urodzie pasują do klimatów bajkowych albo stylizacji typu Gothic Lolita. Przed każdą sesją omawiam wspólnie z modelką jaki klimat pasował by do niej najbardziej.

fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt

Twój styl jest bardzo spójny - masz może jakiś ulubiony trik w postprodukcji który pomaga Ci osiągnąć zamierzone efekty?

W czasie postprodukcji staram się aby nie było elementów tła, które odciągałyby wzrok od samej modelki. Jeśli chodzi o tworzenie klimatu na zdjęciach, to moją ulubioną sztuczką w programie Photoshop jest nałożenie na tło innego zdjęcia lub tekstury w trybie mieszania "Łagodne światło” a następnie dopasowanie jego koloru za pomocą mapy gradientu. Na koniec używam jeszcze maski dopasowania "Ekspozycja” i zwiększam wartość parametru "Przesunięcie” aby tło było bardziej zamglone, a modelka wraz z głównym planem bardziej odcięte od reszty zdjęcia.

fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt

Które ze swoich zdjęć uważasz za najlepsze i dlaczego jesteś z niego zadowolony?

Zdjęcie, z którego jestem szczególnie zadowolony to portret w stylu gotyckim wykonany w zimowej, leśnej scenerii. Zdjęcie to wykonaliśmy z moją dziewczyną jako modelką w temperaturze bliskiej -20 stopni, co wymagało ogromnego poświęcenia z jej strony, gdyż stylizacja nie dawała wiele ciepła. Kasia o mały włos nie zamarzła na tej sesji, a ja dość szybko straciłem czucie w palcach, co znacznie utrudniało wykonywanie zdjęć. Niemniej jednak czerwonowłosa modelka w czerwonym gorsecie doskonale odcinała się od śnieżnego, lekko "zaniebieszczonego" leśnego krajobrazu.

fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt

W torbie fotografa

Michał korzysta na co dzień z pełnoklatkowego body Nikon D750 wraz z obiektywem Nikkor 85 mm f/1,8G. Kiedy chce uchwycić szerszy kadr korzysta z obiektywu Nikkor 35 mm f/1,8G mimo tego, że jest stworzony dla matryc niepełnoklatkowych. Jak mówi fotograf, bardzo podoba mu się winieta, która w ten sposób tworzy się na zdjęciach. Lampa błyskowa wykorzystywana przez Michała to Nikon SB24 zamontowana na statywie Velbon Sherpa 600 wraz z biało-czarną parasolką. Zdalne wyzwalanie lampy odbywa się przy pomocy sprzętu Yongnuo.

Jakie masz rady dla fotografów portretowych chcących działać niesztampowo, poruszać się po nieco bardziej alternatywnych obszarach?

Uważam, że podczas sesji warto spróbować opowiedzieć jakąś niecodzienną historię. Najlepiej w tym celu znaleźć lokalizację z dala od miejskiego zgiełku, na przykład jakiś park lub opuszczone miejsce. Warto zachęcić modelkę do odegrania roli pasującej do wybranej stylizacji - niech fotografowana osoba wyobrazi sobie, że jest baśniową księżniczką, złą królową albo pogańską wojowniczką.

Warto też próbować w czasie postprodukcji stosować nietypową kolorystykę nie bojąc się o to, że sceneria będzie wyglądać nienaturalnie. Takie zdjęcia bardzo pozytywnie wyróżniają się na tle klasycznych portretów.

Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Prace Michała możecie obejrzeć na jego profilu na 500px, fanpage'u na Facebooku a także na maxmodels.

fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt
fot. Michał Piotrowski/WikingArt
Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl