ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Tunelowe wizje Silviu Topora

2016-04-30
6 komentarzy
86
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Tunelowe wizje Silviu Topora
fot. Silviu Topor
Pokaż świat przy użyciu niecodziennej techniki tworzenia panoram. Idź w ślady Silviu Topora i przekształć zdjęcia w "tunelowe pejzaże"!

Szukasz sposobu, aby ożywić swoje zdjęcia panoramiczne? Zainspiruj się zdjęciami Silviu Topora, który wykonał intrygujące "tunelowe pejzaże". Fotografie tego typu wykonuje się tak samo, jak zwykłe panoramy, ale przetwarza w nieco odmienny sposób. "Używam Nikona D7100 wraz z obiektywem Nikona 18–140 mm f/3,5–5,6, a całość zestawu mocuję na statywie wyposażonym we własnej roboty głowicę panoramiczną" - zdradza Silviu.

W celu uchwycenia 360-stopniowej panoramy rejestruje około 20–30 osobnych ujęć. "Aby zapewnić spójny wygląd wszystkim zdjęciom, fotografuję aparatem w trybie manualnym" - wyjaśnia Silviu. "Oznacza to, że ręcznie ustawiam ostrość, balans bieli oraz parametry ekspozycji. Najlepiej jest używać małych otworów przysłony, aby uzyskać jak największą głębię ostrości. Trzeba też pamiętać, że kolejne klatki powinny pokrywać się ze sobą mniej więcej w jednej trzeciej powierzchni kadru".


fot. Silviu Topor
fot. Silviu Topor

"Używam Lightrooma jedynie w celu usunięcia winiety i skorygowania aberracji chromatycznej” – mówi Silviu. "Kiedy już przetworzę pliki, łączę je w panoramę za pomocą programu Kolor Autopano (www.kolor.com), wybierając efekt Little-Planet. Na koniec przycinam obraz i zapisuję go jako plik JPEG, po czym dokonuję korekty kolorystyki w Lightroomie". Jeśli chcesz spróbować pobawić się tą techniką, musisz mieć sporo wolnej przestrzeni na dysku twardym swojego komputera: pojedyncza panorama Silviu ma zazwyczaj około jednego gigabajta objętości!

Więcej inspirujących zdjęć autorstwa Silviu Topora znajdziecie na www.500px.com/silviu_cristian.


fot. Silviu Topor
fot. Silviu Topor

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl