ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Pomaluj światłem nadmorski krajobraz

2015-08-12
2 komentarzy
21
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Pomaluj światłem nadmorski krajobraz
fot. David Gilliver
Jak na nowo odkryć potencjał nadmorskiego krajobrazu? Wykorzystaj na plaży technikę malowania światłem

Fotograf David Gilliver (www.davidgilliver.com) to specjalista od malowania światłem. Na plener zawsze zabiera ze sobą wiele różnych latarek, ale do zrobienia tej fotografii użył wykonanego na zamówienie i zmieniającego kolor miecza świetlnego, który po obu stronach miał liczne diody. Aby dobrać najlepsze parametry naświetlania, David - zanim zacznie malować światłem - ma zwyczaj wykonywać kilką ujęć próbnych. "Wielu osobom realizującym technikę malowania światłem brakuje cierpliwości, przez co zapominają o poprawnej ekspozycji krajobrazu" - mówi. "A przecież uzyskanie prawidłowo naświetlonego pejzażu pozwala dodatkowo zwiększyć siłę wyrazu fotografii".

David fotografuje przy ISO 100 lub 200, aby w trakcie długiej ekspozycji na zdjęciu generował się jak najmniejszy szum. Stara się też wykorzystać nawet najsłabsze światło otoczenia, ale ma również świadomość, że zbyt duże natężenie światła zastanego może spowodować zmniejszenie nasycenia kolorów. Wykonywanie zdjęć, gdy Księżyc znajduje się w pełni może stanowić pewien problem, ponieważ jego światło zmniejsza wyrazistość smug tworzonych przez światło latarki.

Aby otrzymać ten malowany światłem obraz nad zatoką Vazon w Guernsey, Dawid użył Canona 5D Mark II z obiektywem 24 mm f/1,4 zamocowanym na solidnym statywie Manfrotto 055CX Pro4 z głowicą 322RC2. Ustawił czas ekspozycji na 60 s i skorzystał jeszcze z bezprzewodowego wyzwalacza Hähnel Giga Pro II. Używał także dość mocnej latarki, aby ułatwić sobie zogniskowanie obiektywu. Fotografując na plaży, David ma pomysłowy sposób na zapadający się statyw w wilgotnym piasku. Mianowicie, zawsze nosi przy sobie trzy mini frisbee, które umieszcza pod każdą nogą statywu.

Do edycji zdjęć Dawid używa Lightrooma, ale wprowadza jedynie bardzo nieliczne zmiany, ponieważ woli uzyskać pożądany efekt od razu podczas rejestrowania zdjęcia. "Zazwyczaj przycinam nieco obraz, prostuję linię horyzontu lub nieco przyciemniam niebo - to wszystko. Zależy mi bowiem na tym, aby jak największą część mojej wizji zrealizować poprzez samo tylko malowanie światłem".

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl